Cyfrowy łańcuch – symulacja kodu NC w NCSIMUL.

Digitalizacja Grupy Lorentz rozpoczęła się w 1986 roku. Specjaliści z branży lotniczej i wojskowej docenili możliwość symulacji kodu NC w NCSIMUL, przed wysłaniem go na maszynę.

symulacji kodu NC w NCSIMUL

Digitalizacja Grupy Lorentz

Marsz w kierunku tego, co obecnie stało się etosem Przemysłu 4.0, rozpoczął się wiele lat temu dla producenta skupiającego się na sektorze lotniczym i wojskowym.  A teraz łańcuch cyfrowy, którego sercem jest oprogramowanie symulacyjne NCSIMUL, odgrywa istotną rolę w ich sukcesie.

Digitalizacja, poprawa wydajności produkcji, inwestycje w cyberbezpieczeństwo i przyspieszenie zrównoważonego rozwoju to część podejścia Grupy Lorentz do „Przemysłu 4.0”.

Historia Grupy rozpoczęła się w 1974 roku od jednej konwencjonalnej frezarki Misal w piwnicy domu w Esbly, Seine-et-Marne we Francji. Do założyciela, Jean-Claude’a Lorentza, siedem lat później dołączył jego syn Frédéric, obecny prezes Grupy Lorentz. W związku z napływem zamówień, w 1991 roku firma rodzinna musiała przenieść się do fabryki o powierzchni 500 m2 w miejskim parku biznesowym.

Dziś Grupa Lorentz zatrudnia 80 pracowników w dwóch zakładach – drugi znajduje się kilka kilometrów od pierwszego, w Bornel, Val d’Oise. Dysponuje parkiem kilkudziesięciu maszyn, w tym 23 5-osiowymi centrami obróbczymi, 16 tokarkami, z których 13 jest wieloosiowych, oraz kilkunastoma trójwymiarowymi maszynami pomiarowymi.

Wymagania założyciela co do jakości zostały przekazane synowi. Znajdują obecnie odzwierciedlenie w silnej obecności i renomowanych sukcesach firmy w zakresie podwykonawstwa lotniczego i wojskowego. Dzięki temu, stanowi ono ponad trzy czwarte obrotów firmy.

Jean-Claude Lorentz zdał sobie sprawę, że przyszłość produkcji leży w komputeryzacji i automatyzacji. Zainwestował w swoją pierwszą maszynę sterowaną numerycznie w 1986 roku, uznając ją za obietnicę jakości i wydajności.

„Ponieważ były to wczesne dni komputerów osobistych, dla rzemieślnika takiego jak ja, nabycie sprzętu, który kosztował więcej niż mój roczny dochód, wymagało zuchwałości”, mówi Frédéric Lorentz. „Ale był to pierwszy krok na naszej cyfrowej drodze… Teraz, każdego roku, inwestujemy od 10 do 15 procent obrotu w nowe maszyny i oprogramowanie”.

Mitsubishi maszyna cnc

Cyfrowy łańcuch i symulacja kodu NC w NCSIMUL.

Cyfrowy łańcuch to centralny element działania Grupy Lorentz. Rozciąga się od CAD do kontroli wymiarów, poprzez CAM, symulację, obróbkę i kontrolę produkcji (MES). To wszystko jest połączone z firmowym systemem ERP i łańcuchem dostaw.

Oprogramowanie obejmuje trzy moduły wydajnego systemu NCSIMUL: NCSIMUL Machine, NCSIMUL Tool oraz NCSIMUL DNC.

Pierwszy moduł symuluje ścieżki narzędzia na podstawie cyfrowych bliźniaków gamy rzeczywistych maszyn w warsztacie Grupy Lorenz. Wykrywa wszelkie błędy programowania i potencjalne kolizje z rzeczywistego G-kodu, który napędza te maszyny CNC.

NCSIMUL Tool przygotowuje narzędzia, podczas gdy trzeci moduł zapewnia połączenie między NCSIMUL Tool a maszyną.

O module NCSIMUL Tool przeczytasz tutaj:

Ale rola NCSIMUL w elastycznej obróbce przy jednoczesnym unikaniu kolizji na tym się nie kończy. „Taka inwestycja ma również dodatkową korzyść w postaci ułatwienia życia operatorom, ponieważ pracują oni na dużej liczbie pojedynczych części” – wyjaśnia prezes firmy. Moduł NCSIMUL Tool oszczędza im cenny czas, ułatwiając dobór narzędzi. „Kiedy wiesz, ile godzin ustawiacz narzędzi spędza na szukaniu narzędzi i jaki jest koszt na godzinę, oszczędności są oczywiste” – mówi.

Oprócz najnowocześniejszego sprzętu i technologii, przywiązuje on wagę do efektywnej organizacji. Firma otrzymała wsparcie w ramach planu poprawy „Wydajności przemysłowej” prowadzonego przez francuską grupę przemysłu lotniczego GIFAS oraz CETIM (Centre Technique de la Mécanique). Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie wydajności dostaw i wzmocnienie konkurencyjności w całym łańcuchu dostaw przemysłu lotniczego. Osiąga to poprzez identyfikację priorytetowych obszarów poprawy u każdego dostawcy i pomoc w ich realizacji.

obrobione detale

Następne cele

Poprzez swój obecny projekt „Excellence”, Grupa Lorentz rozumie, że pracownicy muszą doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się pracować w takim trybie projektowym. „Jest to tym ważniejsze, że część odpowiedzialności za dostawców została przeniesiona na firmę”.

Obecnie celem Grupy Lorentz, w perspektywie krótko- i średnioterminowej, jest dążenie do doskonałości poprzez koncentrację na częściach strategicznych. Celem jest również rozszerzenie usług na inne sektory przemysłowe poza obecnym rdzeniem działalności, jakim jest przemysł lotniczy i wojskowy.

O firmie

Nazwa firmy: Groupe Lorentz

Działalność: Precyzyjna obróbka CNC

Sektor: Aeronautyka i przemysł kosmiczny

Kluczowe korzyści:

  • Symulacja i optymalizacja kodu NC,
  • NCSIMUL Tool redukuje budżety na narzędzia skrawające, jednocześnie optymalizując efektywność przygotowania narzędzi,
  • Bezkolizyjna, elastyczna obróbka.

Podsumowując: Digitalizacja Grupy Lorentz rozpoczęła się w 1986 roku. Specjaliści z branży lotniczej i wojskowej docenili możliwość symulacji kodu NC w NCSIMUL, przed wysłaniem go na maszynę.