Pakiety do obróbki i symulacji zapewniają inteligentną produkcję.

Petford Tools zainwestowało w cztery zintegrowane pakiety oprogramowania do obróbki i symulacji: NCSIMUL, WORKXPLORE, VISI i WORKNC.

W związku z ciągłym dążeniem do skrócenia czasu realizacji oraz obniżenia kosztów od wstępnej koncepcji projektu do ostatecznej produkcji komponentów z oprzyrządowania, duża firma produkująca narzędzia musiała poszukać nowych możliwości usprawnienia procesu. Podczas rozglądania się po rynku, Petford Tools zainteresowało się renomowanymi rozwiązaniami Smart Manufacturing. Już kilka lat wcześniej zintegrowane pakiety zostały im zademonstrowane przez VISI i w szczególności byli pod wrażeniem możliwości weryfikacji ścieżek narzędzia za pomocą NCSIMUL.

Poprzedni system firmy Petford Tools był w pełni zintegrowany z procesami fabrycznymi i jego wymiana była dużym wstrząsem. Pomimo tego, Dyrektor Zarządzający Adrian Lloyd twierdzi, że posiadanie w pełni połączonego przepływu pracy, z czterema bezproblemowo połączonymi rozwiązaniami, „było tego warte.”

Zintegrowane pakiety do obróbki i symulacji- Petford Tools

Rozwiązania:

  • WORKXPLORE, używany przez zespół sprzedaży,
  • VISI dla projektantów form wtryskowych,
  • WORKNC do programowania ich jedenastu 5-osiowych oraz 3+2-osiowych obrabiarek,
  • NCSIMUL do dokładnej symulacji ścieżek narzędzi.

Petford Tools Ltd to jedna połowa Petford Group, projektująca i produkująca formy dla Petford Moulding. Używają własnych wtryskarek do produkcji milionów części rocznie dla wielu branż. Produkty obejmują wewnętrzne i zewnętrzne elementy wykończenia samochodów; wewnętrzne elementy wykończenia samolotów wraz z częściami silników lotniczych; oraz szeroką gamę produktów dla sektora budowlanego, przemysłowego, kolejowego i morskiego, a także dla komercyjnych samochodów ciężarowych, artykułów ogrodniczych i zespołów wyścigowych F1.

Dyrektor ds. projektowania Ian Foy mówi, że ważna jest wysoka precyzja narzędzi do form ze względu na złożoność oprzyrządowania z wieloma ruchomymi elementami. Ponadto wiele z formowanych produktów wymaga wysokiej jakości wykończenia powierzchni. „Musimy więc zapewnić, że wykończenie wnęk formy jest również wysokiej jakości. Niektóre z tolerancji narzędzi formowych muszą wynosić +/- 0,01 mm.”

Wielu ze 114 pracowników w całej grupie, korzysta z co najmniej jednego z rozwiązań. Do tego dyrektor operacyjny ds. oprzyrządowania Dave Parr mówi, że włączenie etosu Smart Manufacturing w ich procesy przyczynia się zarówno do realizacji ich wizji oraz potrzeb naszych klientów, oferując wiele usług dla naszej bazy klientów.”

Petford Tools obrabiarka zintegrowane pakiety

Przebieg prac

Zanim projekt trafi do jego zespołu ds. narzędzi, przeszedł już płynnie przez WORKXPLORE i VISI. Gdy zespół sprzedaży otrzymuje zapytanie, często w formie modelu CAD, plik jest importowany do WORKXPLORE. Celem jest przegląd wstępnego projektu pod względem wykonalności, co umożliwia dokładne oszacowanie kosztów pracy w celu uzyskania oferty dla klienta.

Ian Foy wyjaśnia, że WORXPLORE naprawdę zasługuje na swoją reputację szybkiej przeglądarki i analizatora CAD. „Jest szczególnie skuteczny w czytaniu różnych formatów CAD, więc możemy importować duże pliki CAD i oceniać je natychmiast. Jest to dla nas duża korzyść, ponieważ nasz poprzedni pakiet CAD był dość ospały przy plikach o większych rozmiarach.”

Dodaje, że wszelkie dodatkowe modyfikacje wykonują w VISI. Ale VISI naprawdę wchodzi w życie po złożeniu zamówienia. „Używamy go do ścisłej współpracy z klientem nad stworzeniem ostatecznego, możliwego do wykonania opłacalnego produktu dla solidnych narzędzi. Następnie przystępujemy do pełnego projektowania narzędzi w VISI.”

Zobacz jakie moduły zawiera VISI


maszyna WORKNC obrabiarka oprogramowanie

Po podpisaniu narzędzi do form, pliki są importowane do WORKNC, gdzie tworzone są ścieżki narzędzia dla strategii obróbki 3+2 i 5 osi. To rozwiązanie programowe zapewnia zautomatyzowane, wydajne ścieżki narzędzia. Zapewniają one znaczny wzrost produktywności dzięki krótszym czasom obróbki, dłuższej żywotności narzędzia i lepszemu wykończeniu powierzchni.

Zobacz wszystkie moduły dostępne w WORKNC


Ale przed rozpoczęciem cięcia metalu, muszą wiedzieć, że ścieżki narzędzia są w 100 procentach dokładne. Dave Parr mówi: „W przypadku obróbki 5-osiowej kolizje byłyby bardzo kosztowne. Zarówno pod względem pieniędzy, jak i zmarnowanego czasu, więc przeprowadzamy pełną symulację G-kodu w programie NCSIMUL.”

Osiąga się to poprzez budowanie wirtualnego cyfrowego bliźniaka, rzeczywistego środowiska obróbki, które pokazuje również zużycie narzędzi i obciążenie.

Więcej o modułach dostępnych w NCSIMUL


Gdy narzędzia są gotowe, przenosi się je do Petford Moulding. Rozpoczyna się tam uruchamianie produktów na 11 wtryskarkach Krauss-Maffei i Engle o masie od 160 ton do 1700 ton, wyposażonych w robotykę typu „pick and place”. Usługi formowania obejmują wsparcie prób (walidacja jakości APQP) z pełną analizą wymiarową oraz wsparcie ilościowe 24/5.

Petford Tools montaż produkcja

Ogólnie rzecz biorąc, cztery zintegrowane pakiety do obróbki i symulacji pozwoliły na stworzenie pojedynczego, połączonego przepływu pracy. Wzmacnia on dedykowane usługi typu „one-stop-shop”, które Petford zapewnia swoim klientom. Są to między innymi modyfikacje oprzyrządowania, tekstury oprzyrządowania oraz całodobowe awarie/naprawy, wraz z pełnym wsparciem technicznym CAD oraz zarządzaniem projektem.”

Podsumowując, Adrian Lloyd mówi, że połączony przepływ pracy, który zintegrowane pakiety wnoszą do ich operacji, z łatwością pokonuje ich największe wyzwanie, jakim jest spełnienie wymagań klientów dotyczących niższych kosztów. „WORKNC i VISI obsługują pełne dane dużych modeli znacznie lepiej niż nasz poprzedni system. Oznacza to, że możemy je importować i pracować nad nimi szybciej. Dzięki temu możemy być bardziej biegli w całym warsztacie. Możemy szybciej reagować dzięki WORKXPLORE na początku projektu; a NCSIMUL zapewnia brak przestojów podczas procesu obróbki.”

O firmie

Nazwa: Petford Tools

Strona internetowa: www.petfordgroup.co.uk

Działalność: Produkcja narzędzi

Kluczowe korzyści

  • Unikanie kosztownych i czasochłonnych awarii, dzięki symulacji,
  • Możliwość natychmiastowej i szybkiej oceny dużych plików CAD,
  • Zautomatyzowane, wydajne ścieżki narzędzia zapewniają znaczny wzrost produktywności.

Podsumowując: Petford Tools zainwestowało w cztery zintegrowane pakiety oprogramowania do obróbki i symulacji: NCSIMUL, WORKXPLORE, VISI i WORKNC.